Trauma to nie znaczy zawsze to samo.
W najnowszym odcinku podcastu terapeutycznego psycholożka i psychoterapeutka Ewa Czardybon rozmawia z Marianą Frączek, psychoterapeutką w trakcie szkolenia i terapeutką traumy. Ekspertki pochylają się nad tematem różnych rodzajów traumy i ich wpływu na nasze funkcjonowanie.
Jak wyjaśnia Mariana Frączek, warto rozróżnić między zdarzeniem potencjalnie traumatycznym a traumą. „Wydarzenie potencjalnie traumatyczne to może być różne wydarzenie. To jest jakieś wydarzenie trudne, natomiast traumą czy traumatyzacją nazywamy to, co my z tym wydarzeniem robimy” – tłumaczy ekspertka.
Szczególnie ciekawy fragment rozmowy dotyczy różnicy między traumą szokową a złożoną:
„Trauma szokowa to jednorazowe, trudne wydarzenie – wypadek, jakieś nadużycie seksualne, pobicie, trzęsienie ziemi. Natomiast trauma złożona to nie jest jedno konkretne wydarzenie, ta traumatyzacja nie będzie się rozwijać wskutek jakiegoś jednego wydarzenia, tylko jakiegoś ciągu wydarzeń, powtarzających się, jakiejś relacji trudnej” – wyjaśnia terapeutka.

Rozmówczynie zwracają uwagę na to, że trauma złożona często jest trudniejsza do zidentyfikowania, bo może wynikać nie tylko z tego, co się wydarzyło, ale też z tego, czego zabrakło – na przykład miłości, bezpieczeństwa czy stabilności w domu rodzinnym. Jak mówi Ewa Czardybon: „Z traumą szokową to jest dosyć łatwe. Przeżyłam wypadek samochodowy, mam teraz koszmarne sny, boję się jeździć, to jest łatwe do zidentyfikowania. Natomiast z traumą złożoną jest tak, że można całe życie przeżyć z różnymi objawami czy trudnościami, nie wiedząc, że się doświadczyło czegoś traumatyzującego.”
Jeśli rozpoznajesz u siebie objawy, takie jak ciągły niepokój, problemy w relacjach czy dolegliwości psychosomatyczne, nawet jeśli nie doświadczyłeś jednego dramatycznego wydarzenia, warto rozważyć, czy nie jest to efekt traumy złożonej. Jak podkreślają ekspertki – trauma to nie wyrok. Z odpowiednią pomocą można przepracować trudne doświadczenia i poprawić jakość swojego życia.
Specjaliści