Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze doświadczenia. Kontynuując korzystanie z tej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie. Więcej informacji: Polityka prywatności.

Pierwsza wizyta u psychologa

Konsultacja psychologiczna w Gliwicach trwa zazwyczaj 50 minut lub godzinę, w przypadku diagnozy obejmującej wykonanie testów psychologicznych może trwać dłużej.

O co pyta psycholog?


Pierwsze spotkanie zazwyczaj polega na zbieraniu informacji. Psycholog psychoterapeuta będzie chciał się dowiedzieć co jest powodem zgłoszenia, dlaczego przyszedłeś do gabinetu. Aby dowiedzieć się na czym polega Twój problem i zaproponować dalszy kierunek pracy, psycholog potrzebuje zebrać tzw. wywiad psychologiczny. Psycholog może zapytać Cię o stan Twojego zdrowia, przyjmowane leki, ponieważ wiele problemów natury psychicznej ma bezpośredni związek z fizycznym stanem. Wywiad psychologiczny obejmuje pytania dotyczące Twojej aktualnej sytuacji życiowej – czy pracujesz, uczysz się, jaki jest charakter wykonywanej pracy, jaka jest Twoja sytuacja rodzinna, czy mieszkasz sam czy z kimś, czy jesteś w związku. Zbierając wywiad psycholog psychoterapeuta zapyta także o przeszłość, sytuację w Twoim rodzinnym domu, przebieg ciąży i porodu, pierwsze lata życia, edukację szkolną. Nie należy dziwić się takim pytaniom, zdarzenia z tego najwcześniejszego okresu mają duże znaczenie dla naszego późniejszego rozwoju. Psycholog kliniczny może też zaproponować Ci przeprowadzenie specjalistycznych testów psychologicznych.

Zaufanie i poufność


Psychoterapeuta psycholog przeprowadza badania w atmosferze wzajemnego zaufania, a pacjent mówi o swoim problemie czy wątpliwościach, a psycholog dopytując szuka sposobu rozumienia trudności pacjenta i źródeł ich pochodzenia. Podstawowym narzędziem psychologa jest wywiad psychologiczny, w którym psycholog psychoterapeuta dopytuje o różne kwestie dotyczące życia pacjenta takie jak: okoliczności ciąży i narodzin, przebyte choroby i operacje, zażywane leki, przyjmowane substancje psychoaktywne (narkotyki, alkohol, inne), choroby w rodzinie, relacje z najbliższymi, praca, zainteresowania, życie towarzyskie, zaburzenia snu, życie intymne i inne. Pytania te nie mają na celu zaspokojenia osobistej ciekawości psychologa, tylko służą lepszemu poznaniu pacjenta i nakreśleniu szerszej perspektywy trudności z którymi się zgłasza.

Pozwala to psychologowi lepiej zrozumieć problem pacjenta, wysunąć hipotezy dotyczące przyczyn i charakteru objawów oraz zaproponować sposoby postępowania dążące do jego rozwiązania. W ten sam sposób działa psycholog dziecięcy, choć jak wiadomo, dzieci mogą mieć większe trudności z opisem swoich dolegliwości. Psychoterapia indywidualna dzieci i młodzieży pozwala jednak uzyskać spektakularne efekty i nie tylko pomóc młodemu człowiekowi przezwyciężyć swoje słabości i problemy, lecz także rozkwitnąć i wykorzystać swój potencjał. Psycholog dziecięcy potrafi również pomóc w sytuacjach krytycznych, gdzie rozwój młodego człowieka został zaburzony. Cały proces badania ma charakter dobrowolny, więc pacjent nie ma obowiązku odpowiadać na pytania psychologa, jednak warto wziąć pod uwagę, ze może to utrudnić psychologowi postawienie właściwej diagnozy.

Kilka słów o zasadach


Każdy psychoterapeuta psycholog ma swój styl pracy, nie mniej pewne zasady są uniwersalne. Taką zasadą jest np. poufność – informacje, których udzielasz w gabinecie są objęte tajemnicą zawodową. Konsultacja ma zazwyczaj określony czas trwania i jest umawiana na określoną godzinę. Warto być punktualnie, gdyż często na kolejną godzinę jest umówiony kolejny pacjent i nie sposób przedłużyć czasu trwania konsultacji. Wybierając się do psychologa warto zastanowić się czego oczekujemy. Jeśli nie pamiętamy ważnych informacji, które mogą być przydatne w trakcie konsultacji dobrze jest sprawdzić je przed wizytą. 

Specjaliści

Pomoc psychologiczna i psychoterapia Gliwice

Czego możesz oczekiwać po konsultacji psychologicznej?


Po zebraniu i przeanalizowaniu informacji o pacjencie psycholog psychoterapeuta uzna, że Twój problem nie leży w zakresie jego kompetencji,  może zasugerować konsultację lub podjęcie leczenia u innego specjalisty.