Jak zostałam psychoterapeutką? Rozmowa z Katarzyną Szotą – Eksner.
W najnowszym odcinku podcastu psycholożka i psychoterapeutka Ewa Czardybon rozmawia z Katarzyną Szotą-Eksner – terapeutką Gestalt w trakcie szkolenia, joginką i instruktorką jogi z 20-letnim doświadczeniem w pracy z ludźmi. Rozmowa koncentruje się na osobistej drodze Katarzyny do psychoterapii oraz jej podejściu do pracy terapeutycznej.
Katarzyna Szota-Eksner, znana z prowadzenia warsztatów jogi i kręgów kobiecych, dzieli się przełomowym momentem, który skierował ją na ścieżkę psychoterapii. Podczas jednego z wyjazdów jogowych, uczestniczka warsztatu zwierzyła się jej z traumatycznego doświadczenia, mówiąc o nim po raz pierwszy w życiu. „Pamiętam dokładnie swoje odczucia, taki strach, który mi się pojawił w brzuchu (…) bo ja nie wiedziałam, co ja mam z tym zrobić” – wspomina terapeutka. To doświadczenie uświadomiło jej potrzebę zdobycia profesjonalnych narzędzi do pomocy innym.
Szczególnie poruszający jest fragment rozmowy o podejściu do terapii w nurcie Gestalt:
„Jestem dosyć taka poukładana i jednak mi się wydaje, że to też jest taki kawałek mój takiej, że mogłabym coś lepiej, że po prostu, że ten moment po prostu to jest właśnie ten moment, w którym właściwie no ja wpadłam w panikę wewnętrzną, jak jej pomóc. Co mam, co powinnam zrobić…”
Rozmówczynie zgłębiają temat relacji terapeutycznej w Gestalcie, gdzie terapeuta i klient są postrzegani jako równorzędni partnerzy w procesie leczenia. Katarzyna Szota-Eksner podkreśla znaczenie podmiotowego traktowania drugiego człowieka i odchodzenia od pozycji autorytetu. „Leczy się jednak człowieka, a nie diagnozę” – zauważa, podkreślając, jak ważne jest dostrzeganie zasobów i potencjału w każdym kliencie.

W rozmowie pojawia się również wątek pracy z ciałem, który naturalnie łączy doświadczenia jogiczne terapeutki z podejściem Gestalt. Jak wyjaśnia Szota-Eksner, ciało jest zawsze obecne w „tu i teraz”, co czyni je cennym narzędziem w procesie terapeutycznym. To właśnie poprzez ciało możemy najszybciej wrócić do teraźniejszości, gdy nasz umysł błądzi w przeszłości lub przyszłości.
Istotnym elementem rozmowy jest też temat nadziei w terapii. „Mimo tego, że wiem, że przechodzimy jako ludzie kryzysy psychiczne, które różnie się kończą (…) ta nadzieja zawsze jest” – mówi terapeutka, nawiązując do książki Rebeki Solnit „Nadzieja w mroku”.
Szota-Eksner pracuje głównie z kobietami, w tym z bardzo młodymi, „stojącymi na progu kobiecości”. Prowadzi również terapię osób w procesie tranzycji płciowej, podkreślając jak ważne jest w tym przypadku zbudowanie głębokiego zaufania. Jej podejście charakteryzuje się otwartością i niechęcią do szufladkowania klientów poprzez diagnozy.
Jeśli szukasz terapeuty, który łączy profesjonalne podejście z głębokim humanizmem i zrozumieniem roli ciała w procesie terapeutycznym, warto rozważyć współpracę z Katarzyną Szotą-Eksner. Możesz też poznać jej podejście, uczestnicząc w prowadzonych przez nią warsztatach łączących jogę z elementami rozwoju osobistego.
Specjaliści